Gönderen: 09ymo1397 | Nisan 27, 2010

YA MATEMATİK OLMASAYDI!

      Matematik, yaşantımızın her anında vardır. Oturduğumuz evlerde, izlediğimiz televizyonda, kullandığımız bilgisayarda, alışveriş yaptığımız bakkalda… Her ne kadar fark etmesek de matematikle yatıp matematikle kalkıyoruz.

         Peki matematik olmasaydı. Yaşadığımız bu binalar yapılabilir miydi? Onca mühendislik hesapları yapılamadan. Yapılırdı belki, birkaç deneme yanılmadan sonra ama yine de yeterince sağlam, yeterince güvenli olmazdı. İnsanların içinde her zaman bir korku olurdu. Bu yüzden hiçbir zaman daha büyüğüne daha iyisine cesaret edilemezdi. İnsanlar ilkel bir şekilde yaşardı ki bunu matematiğin daha tam olarak keşfedilmediği ilk çağlardan görüyoruz.

         Merak etme, keşfetme duygusu hep eksik kalırdı. Herkes ilk olarak yaşadığı yeri keşfetmek ister. Her yeni bir şeyi keşfedişinde daha fazlasına merak salar. Dağları, denizleri kendi çabasıyla aşmıştır. Balığı, kuşu gördükçe bu sefer onlar gibi aşmak istemiştir dağları, denizleri. Hepsinin bir matematiği vardı ve insanlar onlar gibi uçabilmişti, deniz aşırı yüzebilmişti. Ya matematik olmasaydı…

         İnsanlar yine yaşamlarını sürdürürdü. Diğer bilimlerin insanlığın gelişmesine etkisi büyüktür. Ancak her bilimin temelinde matematik vardır ve matematik olmasaydı birçok şey eksik kalacaktı. İnsanlığın bu yaşam seviyesine ulaşmasında matematiğin önemi inkar edilemez.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: